Jak vidíme sociální sítě.

Socialwatch 11. – 17. 6. 2012

Sociální týden 11. – 17. 6. 2012: Facebook testuje novou funkci reklam a nepatrně upravuje uživatelské rozhraní, vznikl oficiální FB plugin pro WordPress, z FB Privacy Policy je Data Use Policy, Twitter trends jsou nyní personalizované a česká agentura Medio vydala featuru pro sledování twitterových unfollowerů.

Nová funkce FB Ads (Facebook Exchange)

Facebook během pár týdnů spustí silnou PPC zbraň pro remarketing: Uživatelé budou na webech mimo Facebook dostávat cookie a podle ní se jim mohou zobrazovat facebookové inzeráty. Reklamy tak bude možné cílit podle historie navštívených stránek.

Oficiální facebookový plugin do WordPressu

Po letech trápení se s různě fungujícími social pluginy přišel Facebook s oficiálním pluginem pro WordPress. Kromě social buttonů (Like, Share, Send) přináší i několik dalších zajímavých funkcí.

  • Publikovaný článek nebo stránku na WP můžete snadno poslat na svou zeď, zeď kamaráda, zeď stránky nebo přímo jménem stránky.
  • Ke článku lze přiřadit FB komentáře. Ty se z hlediska SEO chovají jako obvyklé FB komentáře (patří do searche stránky), ne jako externí obsah.
  • Na web lze přidat sidebar s Recommendations a/nebo Recent Activity.

Více na Developers blogu.

FB Privacy Policy -> Data Use Policy

Facebookové Privacy Policy se změnilo na Data Use Policy. Změna přinesla několik menších úprav v dostupnosti a ukládání údajů uživatele. Všem, kdo mají na Facebooku účet, doporučujeme, aby si nové podmínky přečetli.

Drobné úpravy FB uživatelského rozhraní

O fous větší font v newsfeedu

Po zvětšení fotek přišlo na řadu také písmo v newsfeedu. Je teď o něco málo větší, čitelnější a ošklivější. ;-)

Seznam uživatelů, kteří vidí příspěvek určený vybrané skupince (“People Who Can See This”)

Pokud přidáte příspěvek viditelný jen pro vybrané jednotlivé uživatele (Custom -> Make this visible to -> Specific people), mají tito uživatelé možnost vidět, kdo v tom “je s nimi”.

Náhled z nesfeedu:

Zdroj obrázku: screenshot

Rozkliknutý seznam:

Zdroj obrázku: screenshot

Podrobnější reportování uživatelů

Jednotlivé FB účty postupně dostávají rozšířenou verzi formuláře, který je potřeba vyplnit, když blokujete nebo reportujete jiného uživatele.

Zdroj obrázku: Allfacebook.com

Upravený searchbox

Možná jste si všimli drobné změny v seachboxu: Namísto “Search” teď říká “Search for people, places and things”.

Zdroj obrázku: screenshot

Na výsledcích vyhledávání se sice nic nemění, ale upravený text ovlivní, jak uživatelé searchbox používají a jaké výsledky budou očekávat.

Test herních notifikací

Facebook momentálně testuje možnost zasílání notifikací neaktivním hráčům facebookových her. Pokud uživatel delší dobu nenavštíví herní aplikaci, kterou dříve používal, v notifikacích se mu objeví informace o tom, že hru momentálně hrají jeho (konkrétní) přátelé. Tyto notifikace nebudou zasílat tvůrci her, ale přímo Facebook.

Zdroj obrázku: Insidefacebook.com

Volání přímo z Facebooku?

Facebook zřejmě připravuje možnost volat přátelům přímo skrze Facebook (pamatujete si ještě na loňskou akvizici Skype?). Call button je zatím dostupný jen na několika málo profilech a nové funkcionalitě se moc nemluví. Mohlo by jít o volání přímo na telefon, klasické internetové videohovory jsou na FB už dávno dostupné.

Zdroj obrázku: Techcrunch.com

Personalizované Twittter Trends

Twitter zavedl tzv. “Tailored Trends”, přehled aktuálních témat vybraných na míru konkrétnímu uživateli. “Vhodná” témata vybírá algoritmicky podle toho, jaké účty uživayel sleduje a kde se nachází. (V praxi se u českých uživatelů zatím moc nestrefuje.) Tailored Trends lze vypnout a sledovat dřívější obecná témata.

Nová česká aplikace pro sledování twitterových unfollow

Přehled “unfollowerů” už delší dobu nabízejí nejrůznější aplikace (u nás používáme iPhone app Birdbrain). Minulý týden přišlo Medio se zajímavým vylepšením webového Twitteru. Sledování je zdarma, nevýhodou je, že některým účtům může nepříjemně zaplnit záložku Connect. :-)

O autorovi

Marie Grafová

Marie Grafová

Už na střední škole si vedla blog, později ji pohltil svět sociálních médií. Vymýšlí a vede klientské kampaně, školí a přednáší. Volný čast věnuje knihám, filmům a mimořádně společenskému psovi Harrymu.

Komentáře

Související články